ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 4878680
*
nr 487 8680
Pigtittare
Karl Johan, höjd: 50
Utrop:
100 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 september 2007
kl 16:25:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/9 15:09:01
1
100 kr
21/9 21:42:39
2
250 kr
23/9 01:04:39
3
200 kr
23/9 01:05:31
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23
*
Pigtittare
nr 487 8680
Pigtittare
Karl Johan, höjd: 50
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 september 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/9 15:09:01 | 1 | 100 kr |
21/9 21:42:39 | 2 | 250 kr |
23/9 01:04:39 | 3 | 200 kr |
23/9 01:05:31 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23